Vineri, 05 Iunie 2026

Leul este în ofensivă pe frontul valutar

de Ion TIȚA-CĂLIN Miercuri, 23 Mai 2018 196 < 1 min citire
Leul este în ofensivă pe frontul valutar
Euro este în defensivă în lupta cu leul. În cursul tranzacțiilor de pe piața interbancară, din data de 22 mai 2018, euro a cedat 0,0003 lei, variația fiind de 0,01%. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 4,6225 lei pentru un euro.
Dolarul pierde teren în lupta cu moneda noastră națională. Tranzacțiile de ieri, de pe piața bancară s-au încheiat cu deprecierea cu 0,0271 lei, respectiv 0,69%, a monedei americane. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb de 3,9099 lei pentru un dolar.
Francul elvețian cedează conducerea în lupta cu leul, spre satisfacția celor ce dețin credite în această monedă. În cursul tranzacțiilor de ieri, 22 mai 2018, francul s-a depreciat cu 0,0101 lei. Banca Națională a României a afișat un curs de schimb 3,9274 lei pentru un franc elvețian, cu 0,26% mai mic decât cu o zi înainte. În data de 3 ianuarie 2018, rata de schimb era de 3,9623 lei pentru un franc elvețian. 
Taguri
Articolul anterior Sportivii de la CS Farul și-au încordat mușchii cu folos, la Balcaniadă
Articolul următor CARNAGIU! Nouă morți, majoritatea români, într-un accident din Ungaria. MAE a activat celulă de criză

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei