Guvernul urmează să aprobe în şedinţa de miercuri, 30 octombrie, prin hotărâre, schema de ajutor de minimis pentru aplicarea Programului de susţinere a producţiei de legume cultivate în spaţii protejate pentru perioada 2024-2025.
- Publicitate -
„Schema de ajutor de minimis se aplică pe întreg teritoriul României, în perioada 2024-2025, pentru susţinerea producţiei de legume cultivate în spaţii protejate, respectiv tomate, ardei gras şi/sau lung şi/sau gogoşar, castraveţi, fasole păstăi, salată, spanac, ceapă verde.
Schema de ajutor de minimis se acordă întreprinderilor/întreprinderilor unice care îşi desfăşoară activitatea în domeniul producţiei primare de produse agricole, pentru susţinerea producţiei de legume cultivate în spaţii protejate.
Autorităţile competente responsabile cu implementarea schemei sunt direcţiile pentru agricultură judeţene, centrele locale/judeţene şi respectiv ale municipiului Bucureşti ale Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi oficiile fitosanitare din cadrul Autorităţii Naţionale Fitosanitare”, se arată în nota de fundamentare a proiectului.