Duminică, 07 Iunie 2026

Ministerul Finanțelor s-a împrumutat cu 938 de milioane de lei de la bănci

de Cuget Liber Luni, 07 Septembrie 2020 172 < 1 min citire
Ministerul Finanțelor s-a împrumutat cu 938 de milioane de lei de la bănci
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) s-a împrumutat, luni, cu 938 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 51 de luni, la un randament mediu de 3,22% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Națională a României (BNR), potrivit Digi24.
Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,363 miliarde de lei.
Marți este programată o licitație suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 75 de milioane de lei la randamentul stabilit luni pentru obligațiuni.
MFP a planificat, în septembrie 2020, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,54 de miliarde de lei, din care 400 milioane printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discont și 3,6 miliarde de lei prin opt emisiuni de obligațiuni de stat.
La acestea se poate adăuga suma de 540 milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitațiilor de obligațiuni.
Suma, cu 1,1 miliarde de lei mai mare față de cea programată în august, va fi destinată refinanțării datoriei publice și finanțării deficitului bugetului de stat.
Taguri
Articolul anterior Selena Constanța, debut cu stângul în noul sezon
Articolul următor Continuă distribuirea pubelelor galbene în zonele de case din Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei