Deşi mesajele transmise încă de la sfârşitul anului trecut erau extrem de optimiste, iar „unda verde” părea o simplă formalitate, iată că românii vor avea nevoie în continuare de vize pentru a putea călători, în scop turistic sau cu serviciul, în Statele Unite ale Americii. Şi navigatorii aşteptau cu mare interes luarea acestei decizii, dar… n-a fost să fie. Cel puţin deocamdată!
- Publicitate -
Guvernul Statelor Unite ale Americii revizuieşte recenta desemnare a României în Programul Visa Waiver pentru a asigura respectarea cerinţelor stricte de securitate.
„În timpul acestei revizuiri, Statele Unite suspendă punerea în aplicare a Sistemului electronic de autorizare a călătoriilor pentru cetăţenii români. Această pauză va rămâne în vigoare până când Statele Unite îşi finalizează revizuirea.
Românii care doresc să călătorească în Statele Unite în scopuri turistice sau de afaceri pe termen scurt trebuie să solicite în continuare viza de neimigrant (B) corespunzătoare la o ambasadă sau consulat al Statelor Unite”, se arată într-un comunicat transmis de Departamentul pentru Securitate Internă al SUA.
Dincolo de românii care mergeau în vacanţă sau în vizită la rude în SUA, există o categorie profesională care aştepta cu mare interes eliminarea vizelor: cea a navigatorilor.
„Ne-am bucurat în iarnă, când s-a spus că românii vor putea călători fără vize în SUA, dar am făcut-o ponderat. Am aşteptat să fie oficializată această decizie, să îşi facă efectele, dar uite că nu este chiar aşa, mai avem de aşteptat.
Bineînţeles că suntem afectaţi de această amânare, pentru că am înţeles că este vorba doar despre o amânare de termen. Ar fi fost o decizie foarte bună şi, cel puţin pentru navigatori, cât se poate de justificată. Scăpam de o grijă în plus şi de o procedură destul de stufoasă. Dincolo de taxa care trebuie achitată, se pierde în primul rând foarte mult timp, chiar dacă totul se face online. Până trimiţi documentele, mai este şi interviul, până se pune viza pe paşaport, trec lejer două-trei săptămâni. Sunt şi navigatori mai norocoşi, sunt situaţii în care procedura merge mai repede.
Era mai bine fără viză, navigatorii merg la muncă în State, nu la plimbare”, a declarat, pentru ziarul „Cuget Liber”, preşedintele Sindicatului Liber al Navigatorilor (SLN), Adrian Mihălcioiu, şef al Inspectoratului ITF România.
XXX
Reamintim că Programul Visa Waiver permite cetăţenilor ţărilor desemnate să călătorească în Statele Unite pentru afaceri sau turism pentru şederi de până la 90 de zile fără viză.
Premierul Marcel Ciolacu spune că este convins că revizuirea includerii României în programul Visa Waiver este o măsură strict tehnică şi este parte a unui proces de reevaluare globală a riscurilor la adresa securităţii SUA.