Sâmbătă, 06 Iunie 2026

Românii cu credite mai au timp până luni să semneze actele adiționale cu băncile

de Cosmin ZAPOROJAN Sâmbătă, 18 Septembrie 2010 287 1 min citire
Luni este ultima zi în care românii cu rate la bănci trebuie să semneze actul adiționat privind modificările aduse de OUG 50. Nesemnarea până la această dată a documentului presupune că ați fost de acord cu termenele și condițiile din act, urmând ca el să intre în vigoare în forma convenită de bancă. În aceste condiții, Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului recomandă tuturor constănțenilor care au credite să se prezinte la băncile unde sunt îndatorați pentru a ridica și analiza actele adiționale. "În niciun caz nu trebuie să semneze pe loc, la ghișeu. Trebuie să ia actul acasă, să îl studieze atent. Dacă nu se pricepe la asemenea chestiuni, să apeleze la un apropiat, o rudă, un prieten care îl poate lămuri. Abia apoi, dacă este de acord, să semneze actul adițional", ne-a declarat Dionisie Culețu, directorul Oficiului pentru Protecția Consumatorului.
Potrivit ANPC, în această perioadă creditorii emit consumatorilor care au credite acte adiționale de modificare a contractelor în conformitate cu prevederile OUG 50/2010. Principalele modificări sunt legate de formula de calcul a ratei dobânzii variabile și de comisioane.
În contractele de credit cu dobândă variabilă, dobânda va fi raportată la un indice de referință variabil (ROBOR, EURIBOR, LIBOR) și o marjă fixă a băncii care nu va putea fi majorată pe toata durata derulării contractului, putând fi însă redusă. Creditorul nu are voie să schimbe tipul de dobândă (din variabilă în fixă sau invers) și nici să majoreze rata dobânzii.
Taguri
Articolul anterior Lăsați-o mai moale cu turismul la negru!
Articolul următor Guvernul alocă 2% din PIB pentru proiectele cu finanțare europeană

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Economie

Ultima oră

Titlurile zilei