Intervenție de amploare, în județul Constanța! Polițiștii și pompierii militari au fost solicitați să intervină marți, 28 iulie, în urma unui accident rutier produs pe DN 2A, la ieșirea din municipiul Hârșova către Constanța, în care au fost implicate o autocisternă încărcată cu benzină și un buldoexcavator.
- Publicitate -
Conform autorităților, în urma impactului a izbucnit un incendiu, cu degajări foarte mari de fum.
„Având în vedere natura încărcăturii transportate, forțele de intervenție au instituit un perimetru de siguranță pe o rază de 800 de metri. Primele locuințe se află la aproximativ trei kilometri de locul producerii evenimentului, astfel că nu există un risc imediat pentru populație", au transmis, în acele clipe, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Dobrogea.
Potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța, în proximitatea locului în care a izbucnit incendiul se aflau și două stații peco.
La locul intervenției au acționat mai multe echipaje de pompieri și de salvare cu patru autospeciale de stingere, un echipaj Chimic Biologic Radiologic Nuclear, o ambulanță SMURD și o ambulanță din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean Constanța.
Totodată, în sprijin a intervenit și autospeciala cu roboți de la ISU București-Ilfov și alte două autospeciale de stingere de la ISU Ialomița.
Traficul rutier a fost deviat
Traficul a fost afectat de incendiu preț de câteva ore. La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție din cadrul Poliției orașului Hârșova și Serviciului Siguranță Rutieră, pentru a restricționa și devia circulația pe arterele ocolitoare.
Flăcările au fost lichidate la aproximativ o oră și jumătate de la producerea accidentului rutier, însă circulația a fost afectată până la eliberarea carosabilului.
O persoană a fost rănită
În urma incidentului a rezultat o singură persoană vătămată, conducătorul autocisternei, care a fost preluat de echipajele de prim-ajutor și transportat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Constanța, în stare de conștiență.
La ora închiderii ediție, reprezentanții ISU „Dobrogea” au precizat că urmează să fie stabilită și cauza izbucnirii incendiului.