Începând cu 1 ianuarie 2025, șoferii din România au intrat sub supravegherea unui nou sistem de monitorizare a traficului rutier, numit „e-SIGUR”. Această tehnologie de ultimă generație, implementată de Poliția Română, își propune să crească siguranța rutieră și să reducă numărul de accidente, sancționând automat încălcările Codului Rutier.
- Publicitate -
E-SIGUR utilizează camere mobile de supraveghere, cunoscute și sub numele de pistoale radar, amplasate strategic pe drumurile publice. Aceste dispozitive înregistrează traficul și transmit automat imaginile către polițiști, care analizează datele pentru identificarea abaterilor. În cazul în care un șofer depășește viteza sau comite alte contravenții, sancțiunea este emisă automat și expediată direct la domiciliul acestuia, eliminând necesitatea opririi în trafic.
Acest sistem este deja operațional pe Autostrada A1 București-Pitești, Autostrada A2 București-Constanța și pe Drumul Național DN2 din județul Vrancea, urmând să fie extins la nivel național.
Principalul scop al e-SIGUR este descurajarea comportamentelor periculoase la volan și reducerea numărului de accidente. Monitorizarea constantă și aplicarea rapidă a sancțiunilor contribuie la reducerea vitezei excesive, creșterea disciplinei în trafic și prevenirea blocajelor cauzate de opririle în trafic pentru constatarea contravențiilor.
Poliția Română îndeamnă șoferii să respecte regulile de circulație și să adopte un comportament responsabil la volan, subliniind că siguranța rutieră reprezintă un efort comun.
Un alt motiv de îngrijorare pentru șoferii vitezomani este eliminarea plafonării punctului de amendă. Începând cu 2025, valoarea unui punct de amendă reprezintă 5% din salariul minim brut, care a fost majorat la 4.050 de lei. Astfel, un punct de amendă valorează 202,5 lei, ceea ce face ca cea mai mică amendă să depășească 400 de lei, iar amenda maximă pentru persoanele fizice să fie de 4.050 de lei.
Această schimbare aduce sancțiuni cu 20% mai mari față de anul precedent, încurajând respectarea normelor rutiere.
Noile schimbări stabilite în modul de sancționare a stârnit reacții diverse. În vreme ce unii conducători auto se bucură pentru tehnologizarea sistemului, mai ales în contextul deficitului de personal înregistrat la nivelul Inspectoratelor de Poliție, alții susțin că nu au încredere în acest sistem, deoarece ar putea interveni oricând erori.
„Fără oameni care să vadă, cum știu ei că aparatele funcționează? Așa mă pot trezi și eu cu amendă acasă. Sistemul acesta a fost adoptat ca polițiștii să stea mai mult pe spate fără să ridice un deget. Acum mai ies și în stradă că nu le ajunge leafa. E bine că măcar au mărit amenzile, sunt foarte mulți inconștienți care cred că mașina este jucărie și gonesc aiurea pe străzi", a declarat, pentru Cuget Liber, Ilie, taximetrist constănțean.