Inspectorii ANAF au aplicat sancțiuni și au confiscat bunuri în urma controalelor recente la companii din domeniul carburanților. În ultimele două săptămâni, autoritățile au verificat 46 de firme, aplicând 13 amenzi și confiscând bani și bunuri în valoare totală de 122.000 de lei.
- Publicitate -
Controalele au scos la iveală și probleme legate de declararea veniturilor. Unele firme nu și-au raportat corect încasările, astfel că li s-au calculat obligații fiscale suplimentare ce depășesc 17.000 de lei, conform datelor transmise de ANAF și citate de Digi24.
Acțiunile de control, demarate pe 20 martie, vin pe fondul crizei din piața carburanților și al creșterii rapide a prețurilor. Verificările vizează întregul lanț de distribuție – de la importatori și depozitari, până la comercianții finali.
Inspectorii analizează și eventuale majorări artificiale ale costurilor de achiziție sau producție, care ar fi putut fi folosite pentru avantaje fiscale nejustificate. ANAF a precizat că, dacă identifică practici ce afectează concurența loială sau interesele consumatorilor, va sesiza instituțiile competente.
Reprezentanții Fiscului subliniază că rezultatele actuale sunt preliminare, iar controalele vor continua pe toată durata crizei, scopul fiind respectarea obligațiilor fiscale și menținerea unui mediu concurențial corect într-o perioadă cu prețuri volatile, conform Știripesurse.ro.