Duminică, 07 Iunie 2026

Atenție, constănțeni! Încă puțin și începe ridicarea mașinilor staționate neregulamentar

de Cuget Liber Marţi, 12 Martie 2019 622 < 1 min citire
Atenție, constănțeni! Încă puțin și începe ridicarea mașinilor staționate neregulamentar
Atenție, constănțeni! De pe 15 martie 2019, vor fi ridicate mașinile care staționează sau sunt oprite neregulamentar. 
Măsura ridicării autovehiculelor este dispusă de polițiștii rutieri din cadrul I.P.J. Constanța și de polițiștii locali de la Direcția Generală Poliția Locală. 
Câteva situații în care se poate dispune măsura ridicării: mașinile sunt pe carosabil unde staționarea este interzisă prin lege, pe trotuare fără respectarea prevederilor legale, pe spații verzi, în parcuri, în locurile unde sunt montate pavele, în parcările amenajate, fără a avea achitată contravaloarea taxei privind parcarea sau pe locurile de parcare amenajate și semnalizate corespunzător, destinate persoanelor cu handicap, etc. 
Mașinile vor fi recuperate doar de utilizatorii de drept în prezența unui polițist și după achitarea taxelor prevăzute prin HCLM 399/2018: tarif ridicare mașini - 450 de lei, tarif transport mașini - 120 de lei, tarif depozitare mașini/ zi - 60 de lei.
Mașinile vor fi depozitate în parcul auto situat pe strada Caraiman, nr.1. Programul de restituire este non-stop. Constănțenii pot verifica dacă autovehiculul a fost ridicat sunând la dispeceratul Direcției Generale Poliția Locală Constanța -0241484205.
Taguri
Articolul anterior NASA a descoperit molecule de apă în mișcare pe Lună
Articolul următor Un șofer va primi despăgubiri de la statul român, după ce a lovit un câine pe autostradă

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei