Compania Midia Marine Terminal depune toate eforturile pentru susținerea operațiunilor de recuperare a colegilor dispăruți, desfășurate de instituțiile abilitate prin MRCC, inclusiv ANR, ARSVOM și Forțele Navale Române. Conform prognozelor meteo, aceste intervenții ar putea fi reluate în cursul zilei de azi.
- Publicitate -
Totodată, compania a demarat procedurile pentru ranfluarea epavei remorcherului scufundat, în baza informării primite de la Autoritatea Navală Română – Căpitănia Portului Constanța Zona Midia. Operațiunea va fi realizată cât mai curând posibil, în coordonare cu specialiști autorizați în domeniul naval.
Din 18 martie, MMT a purtat discuții cu experți pentru planificarea ridicării remorcherului, analizând soluții precum utilizarea unei macarale plutitoare sau a unor flotoare speciale. Compania precizează că nu deține capacitatea tehnică de a efectua singură astfel de operațiuni.
Toate intervențiile vor fi realizate conform instrucțiunilor procurorilor și sub supravegherea autorităților, iar firma responsabilă de ranfluare va respecta integral aceste cerințe.
Remorcherul Astana, implicat în incident, era certificat și autorizat pentru astfel de operațiuni și a participat, în ultimii 10 ani, la sute de operațiuni de descărcare a petrolierelor.