Duminică, 07 Iunie 2026

Bărbat condamnat pentru un furt de uriaș, depistat de autorități în timpul unui control de rutină

de Antonia IVAN Luni, 11 Mai 2026 80 < 1 min citire
Bărbat condamnat pentru un furt de uriaș, depistat de autorități în timpul unui control de rutină
Un bărbat cu dublă cetățenie, moldovenească și română, căutat de autoritățile din Belgia pentru un jaf de peste trei milioane de euro și condamnat la zece ani de închisoare, a fost depistat la punctul de trecere a frontierei Albița.
Potrivit Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Iași, bărbatul, în vârstă de 34 de ani, s-a prezentat la controlul de frontieră la volanul unui autoturism, pentru efectuarea formalităților obișnuite.
În urma verificărilor, polițiștii au constatat că pe numele acestuia era emisă o alertă internațională de punere în aplicare a unui mandat de arestare, emis de autoritățile belgiene. Acesta fusese condamnat la zece ani de detenție pentru furt, fiind acuzat că a sustras produse cosmetice în valoare de peste trei milioane de euro.
După identificare, persoana a fost reținută și predată unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vaslui, pentru continuarea procedurilor legale, conform ObservatorNews.ro.
Taguri
Articolul anterior Nu ratați emisiunea „Dincolo de Scor“, la Antena 3 Constanța. Invitat - Romeo Andrei, campion mondial la modelism naval
Articolul următor Haos în trafic provocat de un tânăr pe trotinetă electrică. Șoferii au reacționat dur

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei