Un bărbat de 32 de ani, din Constanța, mort de beat, a făcut, astăzi, un circ monstru pe bulevardul IC Brătianu. După ce a coborât din autobuz și a căzut pe jos din cauză că nu se putea ține pe picioare, el a început să facă un scandal monstru alertând cetățenii care treceau prin zonă și acuzând că a fost lovit de o mașină.
- Publicitate -
Polițiștii de la Rutieră, sesizați prin 112, care s-au deplasat la fața locului au constatat că individul era atât de beat încât nu se putea ține pe picioare. Mai mult, acesta nu a fost în stare să sufle în etilotest decât o secundă (timpul minim fiind de 4 secunde) și, chiar și așa, aparatul Drager a arătat 1,01 mg/l alcool pur în aerul expirat!
Oamenii legii de la Rutieră spun că se confruntă adesea cu astfel de cazuri, câte un bețiv la trei zile alertând Poliția Rutieră pe motiv că este lovit de o mașină. În mare majoritate a cazurilor, polițiștii constată că au de-a face cu alarme false.