Unul dintre capii rețelei de traficanți de carne vie implicați în scandalul românilor sechestrați acum două luni în Spania a fost prins de polițiștii constănțeni. Cetățeanul de etnie turcă a fost audiat de oamenii legii și apoi predat judecătorilor cu propunere de arestare preventivă.
- Publicitate -
Bărbatul este anchetat în Spania, iar solicitarea de punere în executare a mandatului european vine din partea autorităților catalane.
Magistrații Curții de Apel Constanța au hotărât că Mustafa Iașar poate rămâne în libertate până când va fi preluat sub escortă de spanioli. Mustafa Iașar avea emis pe numele lui un mandat de urmărire internațională. Alături de el mai sunt anchetați alți cetățeni din județul Ilfov.
În urmă cu două luni, sub pretextul că-i duc la muncă în Spania, capii rețelei au sechestrat lângă o fermă din Barcelona aproape 100 de romi din județele Constanta și Ilfov.