Duminică, 07 Iunie 2026

CAZUL BOUREANU SCHIMBĂ LEGEA! Polițiștii vor înregistra discuțiile cu persoanele din trafic!

de Cuget Liber Marţi, 13 Iunie 2017 1806 < 1 min citire
CAZUL BOUREANU SCHIMBĂ LEGEA! Polițiștii vor înregistra discuțiile cu persoanele din trafic!
Polițiștii din structurile de siguranță și ordine publică vor purta o cameră video-audio cu care vor înregistra discuțiile cu persoanele din trafic. Pentru început, dat fiind că e vorba despre un proiect pilot, vor fi folosite 32 de camere în București și în două reședințe de județ, urmând ca, în funcție de rezultate, să fie cumparate mai multe.
Camerele pot fi utile atât pentru polițiști, pentru că pot filma discuțiile cu participanții la trafic, dar și pentru cetățeni, pentru că pot constitui probe în anumite cazuri, a declarat Georgian Drăgan, purtătorul de cuvânt al IGPR.
Proiectul pilot implementat de IGPR vine după ce fostul deputat Cristian Boureanu a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiindu-i întocmit dosar penal pentru ultraj, după ce a insultat și lovit un polițist de la Rutieră, care ulterior a ripostat.
Taguri
Articolul anterior Klaus Iohannis, aniversatul zilei
Articolul următor Un experiment al NASA va colora cerul, în această noapte

Comentează știrea

soto
13 iunie 2017
soto

Militienii sunt abuzivi. Trebuia sa se intample cu Boureanu, altfel in veci nu s-ar fi implementat o asemenea masura.

Ptr soto
14 iunie 2017
Sugi pula de ratat ce esti

Exact ca in subiect

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei