Vineri, 05 Iunie 2026

Cristi Borcea vrea în libertate! Ce demers a făcut

de Cuget Liber Luni, 02 Septembrie 2019 229 1 min citire
Cristi Borcea vrea în libertate! Ce demers a făcut
Omul de afaceri Cristian Borcea, condamnat în dosarul retrocedărilor și încarcerat de la începutul lunii februarie, a depus o nouă cerere de eliberare condiționată. Magistrații Judecătoriei Sectorului 4 au stabilit termen de judecată pe 10 septembrie.La sfârșitul lunii mai, Tribunalul București a menținut decizia Judecătoriei Sectorului 5, care îi respinsese la rându-i pe 24 aprilie, cererea de eliberare condiționată și a hotărât că omul de afaceri poate depune o nouă cerere de eliberare condiționată începând cu 2 septembrie, ceea ce fostul finanțator de la Dinamo a și făcut.
Cristian Borcea a fost condamnat, pe 8 februarie 2019, la cinci ani de închisoare în dosarul retrocedării plajelor, alături de Radu Mazăre. Instanța a dispus și confiscarea sumei de aproape un milion de euro de la fostul acționar al echipei de fotbal Dinamo București.
Pe 18 martie, Curtea de Apel București a stabilit că fostul finanțator al clubului Dinamo are de executat o condamnare de 7 ani și 6 luni închisoare după ce au fost contopite pedepsele din dosarele retrocedărilor ilegale de terenuri și transferurilor din fotbal. Magistrații au decis atunci să-i scadă din pedeapsa de 7 ani și 6 luni timpul petrecut deja în închisoare, prin condamnările din dosarul transferurilor din fotbal, precum și sentința pe care o execută în prezent, cea din dosarul retrocedării plajelor, adică perioada 04.03.2014 - 02.07.2018 și respectiv cea din 08.02.2019 până acum. Cristian Borcea își execută în prezent pedeapsa la Penitenciarul Jilava.
Taguri
Articolul anterior O operatoare 112 înjură o femeie romă bătută: "Vorbiți ca ciorile!" "Trăzni-v-ar! Du-te dreacu!"
Articolul următor ALERTĂ LA POLIȚIA CONSTANȚA! Tânără dispărută fără urmă!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei