Joi, 04 Iunie 2026

Cutremur de 3.9 în Vrancea

de Cuget Liber Luni, 12 Septembrie 2011 900 < 1 min citire
Cutremur de 3.9 în Vrancea
România a început săptămâna cu un seism cu magnitudinea aproape 4 în zona Vrancea. Potrivit seismologului Gheorghe Mărmureanu, această magnitudine este "absolut nesemnificativă pentru populație".
Un cutremur de 3,9 pe scara Richter a avut loc în Vrancea, la o adâncime de 128 de kilometri. Gheorghe Mărmureanu, seismolog, spune că este vorba despre o magnitudine "absolut nesemnificativă pentru populație".
"Practic, cutremurul nu prea s-a simțit pentru că este foarte adânc. A fost undeva în munți, la o adâncime de circa 100 de kilometri", a spus Mărmureanu, precizând că seismul a avut loc la Gura Teghii, unde se produc frecvent astfel de cutremure, aproximativ 15 având loc numai anul acesta.
"Cutremure până la 5, 6 sunt cu sutele, dacă nu chiar cu miile", a declarat Gheorghe Mărmureanu, citat de Realitatea.net.
Taguri
Articolul anterior Traian Băsescu a semnat decretul de eliberare din funcția de consilier prezidențial a lui Peter Eckstein-Kovacs
Articolul următor Tinerii din PDL Constanța vor ca imnul de stat să fie intonat în școli

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei