Joi, 04 Iunie 2026

Decizia luată de Curtea Constițională, azi

de Andreea ILIESCU Joi, 12 Martie 2015 142 < 1 min citire
Decizia luată de Curtea Constițională, azi
foto: gazetadecluj.ro
Plenul Curții Constituționale a respins, azi, cu unanimitate de voturi, excepția de neconstituționalitate ridicată de Avocatul Poporului, având ca obiect dispozițiile din Codul penal referitoare la termenele de prescripție a răspunderii penale. 
Excepția de neconstituționalitate ridicată de Avocatul Poporului avea ca obiect dispozițiile art. 155 alin. (4) din Codul penal conform cărora "Termenele prevăzute la art.154 (Termenele de prescripție a răspunderii penale, n.r.), dacă au fost depășite cu încă o dată, vor fi socotite îndeplinite oricâte întreruperi ar interveni", informează un comunicat al CCR remis joi AGERPRES.
Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Avocatului Poporului.
"Argumentațiile reținute în motivarea soluției pronunțate de Plenul Curții Constituționale vor fi prezentate în cuprinsul deciziei, care se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I", se mai arată în comunicat. 
Taguri
Articolul anterior Parlamentul European intervine în cazul Nemțov
Articolul următor Anchetat pentru dare de mită după ce polițistul i-a refuzat șpaga

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei