Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus trimiterea în judecată a lui Gheorghe Bumbac - comisar șef de poliție în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Tulcea, Poliția Rutieră pentru Drumuri Naționale și Europene, pentru comiterea infracțiunii de trafic de influență, a lui Adrian Ionel Ciocia - subcomisar de poliție în cadrul IPJ Tulcea, Biroul Siguranța Circulației în Mediul Urban Tulcea, în sarcina căruia s-au reținut infracțiunile de fals intelectual, uz de fals, instigare la mărturie mincinoa-să și sustragere de înscrisuri și a lui Mihail Cristian Leoveanu, patron al unei societăți de taximetrie, în sarcina căruia s-au reținut infrac-țiunile de trafic de influență, fals în declarații, participație improprie la fals intelectual, uz de fals și tentativă de înșelăciune.
- Publicitate -
Potrivit rechizitoriului prin care au fost trimiși în judecată, în cursul lunii octombrie 2008, Mihail Cristian Leoveanu a pretins și primit de la un denunțător suma de 2.500 de euro, bani pe care i-a remis inculpatului Gheorghe Bumbac, comisar șef de poliție în cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Tulcea, pentru a interveni, în favoarea denunțătorului, la cumnatul său Adrian Ionel Ciocia. Denun-țătorul era cercetat de subcomisarul de poliție Adrian Ionel Ciocia pentru săvârșirea infracțiunii de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice având o alcoolemie peste limita legală.
Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel Constanța, care urmează să stabilească un prim termen de judecată.