Duminică, 07 Iunie 2026

Doliu în rândul militarilor. S-a stins din viață un apreciat veteran de război din Constanța

de Florentina BOZÎNTAN Luni, 29 August 2022 708 < 1 min citire
Numărul veteranilor de război din județul Constanța, care au apărat țara, cu mari sacrificii, în Al Doilea Război Mondial, se împuținează. O veste dureroasă a fost transmisă, luni, 29 august, militarilor: s-a stins din viață Constantin Urziceanu, un apreciat veteran de război, ajuns la venerabila vârstă de 99 de ani. Născut în 1923, acesta a luptat pe front în Regimentul 9 Călărași.
Doresc să vă transmit, din partea tuturor celor care își servesc, astăzi, Țara sub Drapel, recunoștință și mulțumiri pentru tot ceea ce ați sacrificat, dăruit și realizat pe câmpurile de bătălie ale celui de Al Doilea Război Mondial, în numele României. Prețuim exemplele luminase de patriotism și dragoste necondiționată față de Patrie pe care dumneavoastă, alături de toți camarazii supraviețuitori ai ultimului mare război al secolului trecut, le reprezentați pentru noi toți" - este o frântură din diploma de apreciere primită, în primăvara acestui an, semnată de ministrul Vasile Dîncu.
În prezent, în județul Constanța mai trăiesc 18 veterani de război, supraviețuitori din Al Doilea Război Mondial. 
Taguri
Articolul anterior Un feribot cu sute de oameni la bord a luat foc în largul Suediei. Norvegia trimite nave în ajutor
Articolul următor Accident cu trei mașini pe Autostrada Soarelui, o persoană în stare extrem de gravă, TRAFIC RESTRICȚIONAT

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei