Vineri, 05 Iunie 2026

Deși nu era vinovat Dosar penal pentru un șofer care a părăsit locul accidentului

de Cuget Liber Vineri, 09 Octombrie 2009 291 < 1 min citire
O copilă a fost lovită de o mașină după ce a traversat strada pe culoarea roșie a semaforului destinat pietonilor. Șoferul o culege pe copilă de pe asfalt, o scutură, o verifică din ochi să vadă dacă are ceva rupt, după care o duce la școală, unde voia inițial să ajungă eleva.
Numai că legea spune că procedura este cu totul alta în astfel de situații, șoferul complicându-și inutil existența și trezindu-se cu un dosar penal.
Miercuri, pe la ora prânzului, Camelian Zainea, de 30 de ani, din Constanța, conducea un Logan pe b-dul Tomis iar în momentul în care a ajuns la intersecția cu str. Ștefan cel Mare, a virat dreapta accidentând pe minora Adriana Moraru, care traversa strada pe marcajul pietonal, la culoarea roșie a semaforului electric.
După producerea accidentului șoferul a dus victima la Liceul de Artă, după care a părăsit locul faptei fără încuviințarea organelor de poliție.
Numai că seara, în jurul orei 19, conducătorul a fost invitat la la sediul poliției după ce părinții elevei au declarat producerea accidentului.
În urma incidentului a rezultat vătămarea corporală ușoară a fetei care nu a rămas internată.
Articolul anterior Un șofer beat a lovit o persoană pe trecerea de pietoni, după care a fugit
Articolul următor Un italian beat a produs un accident rutier în Cumpăna

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei