Joi, 04 Iunie 2026

Exercițiu multinațional de luptă antisubmarin, în Marea Mediterană

de Sorin HULUBEI Marţi, 07 Noiembrie 2017 235 < 1 min citire
Exercițiu multinațional de luptă antisubmarin, în Marea Mediterană
Corveta "Contraamiral Horia Măcellariu" (265) participă, în perioada 4-20 noiembrie, la exercițiul multinațional de luptă antisubmarin DOGU AKDENIZ-17, realizat o dată la doi ani de către Forțele Navale Turce.
Cei 88 de membri ai echipajului navei se află sub comanda căpitan-comandorului Cristian Abaianiți și își vor desfășura activitățile, alături de gruparea navală NATO SNMG-2 (Standing NATO Maritime Group 2), în Marea Mediterană de Est și în portul Aksaz din Turcia. La exercițiu participă nave militare din Bulgaria, Marea Britanie, România, Statele Unite ale Americii și Turcia.
Prin participarea la acest exercițiu, Forțele Navale Române contribuie la susținerea și dezvoltarea inițiativelor regionale în domeniul maritim-militar.
Taguri
Articolul anterior Mită dată în sediul Poliției, la Hârșova. Prinsă în flagrant când oferea 100 de euro polițiștilor
Articolul următor Doi indivizi, reținuți pentru tâlhărie în orașul Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei