Luni, 08 Iunie 2026

Fostul șef al Poliției TF Medgidia care și-a incendiat casa nu are voie să iasă din Constanța

de Camelia MIU - MITRIC Marţi, 23 Martie 2010 485 2 min citire
Fostul șef al Poliției TF Medgidia care și-a incendiat casa nu are voie să iasă din Constanța
Magistrații de la Judecătoria Medgidia au admis cererea de modificare a controlului judiciar, în sensul înlocuirii măsurii obligării de a nu părăsi localitatea Medgidia cu aceea de a nu părăsi Constanța în ceea ce-l privește pe Constantin Simion, fostul șef al Poliției Transporturi Feroviare din Medgidia, care este cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere prin incendiere.
Amintim că procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Medgidia l-au trimis în judecată pe Constantin Simion, fostul șef al Poliției Transporturi Feroviare din Medgidia, sub aspectul comiterii infracțiunii de distrugere prin incendiere. Evenimentul a avut loc pe data de 5 decembrie 2009. În urma cercetărilor efectuate, procurorii au stabilit că, pe fondul unei stări tensionale din familie, Constantin Siminon a început să se certe cu soția sa, reproșându-i că ar avea o relație extraconjugală.
În urma discuțiilor aprinse, bărbatul și-a lovit de mai multe ori nevasta, după care a plecat de acasă. În aceeași zi, în jurul orei 16, Constantin s-a întors acasă, a pus toate hainele soției în pat, le-a stropit cu benzină apoi le-a dat foc și a fugit. Totodată, fostul șef de poliție a luat toate bunurile care îi aparțin și le-a dus în mașină pentru a nu fi distruse de flăcări.
În urma incendiului, apartamentul a fost distrus în totalitate, iar structura clădirii a fost și ea afectată în urma exploziei unei butelii. Mai mult, un autoturism parcat în apropierea blocului a fost și el avariat după ce suflul exploziei a desprins mai multe bucăți de beton din marginea balconului.
Cercetările efectuate de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență "Dobrogea" au arătat că focul a fost pus intenționat.
Procurorii au declarat că acest gest al suspectului este extrem de periculos atât prin modalitatea în care a acționat bărbatul, dar și prin pagubele pe care le-a produs. În ciuda probelor prezentate, Constantin Simion a declarat că este nevinovat și că a provocat incendiul din greșeală, el vrând
să-și pună capăt zilelor.
Articolul anterior Dacă dați foc… neautorizat, riscați amenzi aspre
Articolul următor "Nu aduc spectacole de dramă, pentru că o trăim destul pe a noastră!"

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei