Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță, procurorii cercetați de Pachetul General, au fost aduși, în această dimineață, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ), unde magistrații urmează să decidă dacă mențin măsura arestului preventiv față de cei doi pentru următoarele 30 de zile.
- Publicitate -
În urmă cu o săptămână la data de 29 mai, judecătorii ÎCCJ au respins contestația formulată de Gigi Valentin Ștefan și Teodor Niță împotriva decizii prin care au fost arestați preventiv pentru prima dată.
Amintim că, în dosarul instrumentat d Parchetul General, cei doi foști procurori ai Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța sunt cercetați pentru fapte de corupție. Anchetatorii susțin că cei doi ar fi exercitat presiuni și influențe în legătură cu mai multe dosare și cu proceduri privind sectoare de plajă de pe litoral.