Judecătoria Constanța a dispus, la data de 16 decembrie, măsura preventivă a controlului judiciar față de un bărbat, în vârstă de 33 de ani, suspectat pentru săvârșirea infracțiunii de provocarea de suferințe fizice și psihice prin orice mijloace asupra animalelor.
- Publicitate -
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, la data de 11 decembrie, oamenii legii din Năvodari s-au sesizat din oficiu și au efectuat cercetări în vederea stabilirii împrejurărilor în care un bărbat a fost surprins rănindu-și voit câinele.
Ulterior, cercetările au fost preluate de polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Infracționalității de Mediu, iar în cauză a fost întocmit dosar penal.
În urma administrării probatoriului în cauză, în cursul zilei de 15 decembrie, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța a dispus reținerea, pentru 24 de ore, a bărbatului.
Marți, acesta a fost prezentat instanței, care a dispus măsura preventivă a controlului judiciar.