Duminică, 07 Iunie 2026

Jucării contrafăcute în valoare de 120.000 de lei, reținute în port

de Camelia MIU - MITRIC Miercuri, 03 August 2011 263 < 1 min citire
În urma unui control efectuat, la data de 1 august, asupra unui container sosit din China, au fost descoperite aproximativ 2.500 de jucării purtând însemnele "MY LITTLE PONY" și "DISNEY", bu-nuri susceptibile de a fi contrafăcute.
Jucăriile mai sus menționate, în valoare de aproximativ 120.000 de lei, au fost reținute de autoritatea vamală. Destinatarul mărfii, o societate comercială din Ucraina, este cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație fără drept a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Constanța, comisar șef Adrian Burcea, de la începutul anului 2011, valoarea totală a bunurilor indisponibilizate de polițiștii de frontieră depășește suma de 32.000.000 lei. 
Articolul anterior Accident rutier grav
Articolul următor Orașul din județul Constanța care se va înrudi cu Hollywood

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei