Joi, 04 Iunie 2026

La furat de cabluri din aluminiu

de Camelia MIU - MITRIC Luni, 14 Ianuarie 2008 381 < 1 min citire
Sâmbătă, 12 Ianuarie a.c., în jurul orei 12, o echipă de intervenție, care aparține Inspectoratului Județean de Jandarmi (IJJ) Constanța și se afla în timpul unei misiuni, a surprins, în zona Depozitului 4 Sud Oil Terminal, în incinta fostei Fabrici de Oxigen, din Constanța, două persoane care tăiau cabluri electrice din aluminiu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al IJJ, căpitan Sorin Trancă, în momentul în care au fost întrebați de jandarmi despre proveniența cablurilor, cei doi bărbați, Mihalcea A., de 19 ani și P. V., de 16 ani, din Constanța, au declarat că au sustras bucățile de cablu cu scopul de a le valorifica la un centru de colectare a deșeurilor feroase din apropiere.
La fața locului au fost descoperite 30 bucăți cabluri din aluminiu, de diferite lungimi (1,50m - 14m), precum și ustensilele folosite, respectiv o lopată, o cazma, și un fierăstrău de tăiat metal.
Cablurile au fost lăsate în custodie SC Traiseb SRL, iar celor în cauză li s-a întocmit dosarul cu actele premergătoare sub aspectul săvârșirii faptei de distrugere și furt calificat, acesta urmând a fi înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
Articolul anterior Bush și-a încheiat vizita din Israel lăcrimând
Articolul următor Parteneriat pentru rugby

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei