Duminică, 07 Iunie 2026

Taxa de primă înmatriculare îi face pe constănțeni să-și țină banii la saltea

de Carmen MOCANU Joi, 03 Ianuarie 2008 485 1 min citire
În timp ce mii de români așteaptă anul nou cu speranța că taxa de primă înmatriculare va scădea, alții au chemat deja statul în instanță. Lunile august și decembrie sunt în mod obișnuit pline pentru importatorii second-hand.
Asta se poate observa și la târgul de mașini de pe varianta din Constanța unde este plin de autoturisme aduse din străinătate. Vânzătorii oferă diverse modele la prețuri destul de acceptabile, însă cumpărătorii întârzie să apară așa cum o făceau în alți ani.
Și asta, din cauza incertitudinii privind taxa de primă înmatriculare. Zeci de constănțeni stau cu banii strânși în buzunar cu toate că și-au dorit să-și cumpere în preajma sărbătorilor o mașină.
Cei care au un buget sub zece mii de euro se orientează în general la un autoturism la mâna a doua. Le strică însă calculele taxa de primă înmatriculare, care variază între câteva sute și chiar șase mii de euro pentru un automobil cu rulaj de la trei până la opt ani.
Banii de taxă pot face diferența pentru o mașină mai nouă sau mai bine dotată. Așa că toată lumea speră și așteaptă. Cei care au cumpărat deja, stau cu mașinile cu numere provizorii de Germania și România până când plăcuțele expiră. Cei care nu mai au răbdare s-au luat la luptă cu statul și au câștigat deja prima bătălie.
Articolul anterior Fără martiri aici!
Articolul următor Revelion ratat din cauza fumului intens de țigară

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Eveniment

Ultima oră

Titlurile zilei