Un bărbat în vârstă de 46 de ani a fost reținut, vineri, de oamenii legii constănțeni după ce a fost prins, în flagrant, în timp ce încerca să vândă trei kilograme de mercur contra sumei de 2.000 de euro.
- Publicitate -
Ancheta a fost demarată în urma informațiilor obținute de ofițerii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Constanța în colaborare cu polițiștii Serviciului Arme, Substanțe Toxice și Explozibili de la Constanța.
Flagrantul a avut loc în parcarea de la City Park Mall Constanța. Vasile Lazăr, din Galați, a fost prins chiar în timp ce încerca să vândă unui ofițer sub acoperire o sticlă din plastic în care se aflau cele trei kilograme de mercur. Bărbatul a fost reținut pentru o perioadă de 24 de ore, iar apoi prezentat magistraților de la Tribunalul Constanța, în vederea arestării preventive pentru o perioadă de 29 de zile.
Cercetările în ceea ce-l privește pe Vasile Lazăr vor fi continuate de procurorii DIICOT, pentru comiterea infracțiunii de trafic cu substanțe toxice.