Duminică, 07 Iunie 2026

Biroul Executiv al PNL se reuneşte, azi, în şedinţă

de Alina DRACOPOL Marţi, 05 Aprilie 2022 233 < 1 min citire
Biroul Executiv al PNL se reuneşte, azi, în şedinţă
Biroul Executiv al PNL se va reuni, azi, în şedinţă pentru a lua în discuţie acordarea unei derogări de la statutul partidului pentru ca premierul Nicolae Ciucă să poată candida la şefia formaţiunii politice, potrivit unor surse liberale.
Sursele citate au precizat că şedinţa BEx va avea loc la ora 17,00, în sistem online, scrie Agerpres.
Statutul Partidului Naţional Liberal prevede că, "în situaţii excepţionale, BEx poate aproba derogări de la vechimea prevăzută în Regulamentul privind cariera politică". De asemenea, se prevede că orice membru al partidului poate candida la funcţia de preşedinte al PNL dacă are o vechime de cel puţin 5 ani.
Nicolae Ciucă s-a înscris în PNL în octombrie 2020.
Sâmbăta trecută, Florin Cîţu şi-a anunţat demisia din funcţia de preşedinte al PNL.
Prim-vicepreşedintele Gheorghe Flutur a devenit preşedinte interimar.
Congresul extraordinar al PNL pentru alegerea unui nou preşedinte al formaţiunii va avea loc duminică, de la ora 11,00, la Palatul Parlamentului.
Taguri
Articolul anterior Carosabilul de pe strada Ion Lahovari este recondiționat
Articolul următor Recensământul populaţiei continuă. Aproape 75.000 de chestionare completate în județul Constanța

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei