Duminică, 07 Iunie 2026

CCR a validat primul tur al alegerilor prezidențiale. Turul doi, George Simion – Nicușor Dan, are loc pe 18 mai

de Carmen MOCANU Vineri, 09 Mai 2025 2084 < 1 min citire
CCR a validat primul tur al alegerilor prezidențiale. Turul doi, George Simion – Nicușor Dan, are loc pe 18 mai
Curtea Constituțională Română (CCR) a validat, astăzi, primul tur al alegerilor prezidențiale. Drept urmare, turul doi va avea loc la data de 18 mai între primii doi clasați, respectiv, George Simion și Nicușor Dan.
Astfel, contestația depusă de candidatul Sebastian Popescu a fost respinsă. Fostul candidat a cerut anularea primului tur de scrutin argumentând că alegerile au fost „viciate” prin împărțirea „manipulatoare” a celor 11 candidați în două categorii - «relevanți» și «irelevanți»”.
Concret, judecătorii CCR au avut, vineri, pe masă două puncte:
-cererea de anulare a primului tur de scrutin, formulată de Sebastian Popescu
-confirmarea/validarea rezultatului alegerilor prezidențiale din data de 4 mai
În urma dezbaterilor, solicitarea lui Sebastian Popescu a fost respinsă, iar primul tur a fost validat. După validarea oficială a primului tur de scrutin se poate da startul campaniei electorale pentru cel de-al doilea tur.
  
Taguri
Articolul anterior Șeful Casei de Pensii, schimbat din funcție. Cine este noul director numit de Predoiu
Articolul următor Banking, înmatriculări auto, energie. INFO economic

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei