Luni, 08 Iunie 2026

Deputatul Marian Cruşoveanu, despre fondurile alocate pentru infrastructura din Portul Constanţa

de Mircea GHIȚĂ Vineri, 11 Noiembrie 2022 188 < 1 min citire
Deputatul Marian Cruşoveanu, despre fondurile alocate pentru infrastructura din Portul Constanţa
În ultima şedinţă de Guvern a fost decisă alocarea de fonduri pentru îmbunătăţirea condiţiilor de infrastructură din Portul Constanţa.
Acest lucru nu a trecut neobservat de către deputatul constănţean din PNL Marian Cruşoveanu, cel care a comentat în câteva rânduri pe marginea subiectului.
Guvernul a decis alocarea de fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor de infrastructură în Portul Constanța, care are menirea de a valorifica potențialul de transport maritim al României. Cu toții am observat că, prin acest gigant economic, țara noastră a dobândit un statut aparte privind contextul regional. Prin investițiile în valoare de 5,3 miliarde de lei ce urmează a fi făcute, va fi modernizată o cale ferată pe o lungime de 257 de kilometri, aspect ce va îmbunătăți substanțial activitatea comercială a Portului Constanța. Prin actul normativ pentru susținerea modernizării infrastructurii feroviare, adoptat de Guvern, este întărită importanța maritimă a României, pentru că va asigura o deplasare rapidă a mărfurilor", a transmis Marian Cruşoveanu.
Taguri
Articolul anterior Obezitatea reduce performanţa creierului şi accelerează îmbătrânirea acestuia
Articolul următor Klaus Iohannis, întrevedere cu omologul din Macedonia de Nord, la Forumul pentru Pace de la Paris

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei