Duminică, 07 Iunie 2026

Parlamentul stabilește, astăzi, procedurile de adoptare a proiectelor de lege privind măsurile de austeritate

de Cuget Liber Marţi, 01 Iunie 2010 1467 1 min citire
Președintele Camerei Deputaților, Roberta Anastase, a anunțat ieri că proiectele de lege pentru care Guvernul urmează să-și angajeze răspunderea au ajuns la Parlament.
Potrivit Mediafax, Anastase a precizat că Birourile permanente ale Senatului și Camerei Deputaților se vor reuni în ședință, astăzi, la ora 13.30, pentru a stabili procedura pe care o vor urma aceste legi.
Guvernul a adoptat, duminică, proiectele de legi prin care sunt reduse salariile, pensiile și alte prestații sociale din sectorul bugetar.
Conform articolului 114 din Constituție, "Guvernul își poate angaja răspunderea în fața Camerei Deputaților și a Senatului, în ședință comună, asupra unui program, a unei declarații de politică generală sau a unui proiect de lege".
Guvernul poate fi demis dacă o moțiune de cenzură, depusă în termen de trei zile de la prezentarea programului, a declarației de politică generală sau a proiectului de lege, a fost votată.
Dacă Guvernul nu a fost demis, proiectul de lege prezentat, modificat sau completat, după caz, cu amendamente acceptate de Guvern, se consideră adoptat, iar aplicarea programului sau a declarației de politică generală devine obligatorie pentru Guvern.
În cazul în care președintele României cere reexaminarea legii adoptate prin asumarea răspunderii Guvernului, dezbaterea acesteia se va face în ședința comună a celor două Camere, mai stipulează Constituția.
PSD a anunțat deja că va depune moțiunea de cenzură după asumarea răspunderii Guvernului. PNL a anunțat că, deși nu este de acord cu anumite elementele din textul pe care l-a redactat PSD, va vota în favoarea moțiunii de cenzură.
De asemenea, PSD a anunțat că, dacă moțiunea va fi respinsă de Parlament, va ataca la Curtea Constituțională pachetul de legi propus de Guvern.
Taguri
Articolul anterior Primarul Tusac continuă să-și pună toți consilierii nepesediști în cap
Articolul următor Iubiți-i!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei