După discuțiile pedeliștilor constănțeni cu liderii de la centru ai partidului, Emil Boc și Theodor Stolojan, Biroul Permanent Național al PD-L a anunțat, după ședința de aseară, deciziile cu privire la organizația din Constanța. Astfel, conform declarațiilor actualului președinte al Organizației Județene, Mircea Banias, "singura structură de conducere a PD-L Constanța, recunoscută de conducerea națională, este Biroul Permanent Județean, în formula în care funcționează el acum". Afirmația a fost făcută ieri, înainte de ședința Biroului Permanent Județean.
- Publicitate -
De remarcat este că, în ciuda faptului că liderii naționali și județeni ai PD-L așteptau zilele acestea o decizie din partea lui Constantin Chirilă cu privire la preluarea funcției de prim vicepreședinte al PD-L Constanța, asta după ce acesta a fost propus chiar de liderii de la centru, ei bine, Chirilă nu s-a pronunțat nici până la această oră. "E drept că nu cunoaștem încă decizia domnului Chirilă. El nu a dat nici acum un răspuns ferm. Categoric, noi n-o să-l așteptăm pe el. Vrea?, bine. Nu vrea, la revedere", a precizat Mircea Banias vizavi de nehotărârea lui Chirilă în ceea ce privește preluarea funcției de prim vicepreședinte.
Contactat telefonic, Constantin Chirilă, cel care până nu demult făcea parte din rândul contestatarilor pedeliști, a exprimat același aparent dezinteres față de acceptarea funcției din conducerea BPJ. Cu această ocazie, Chirilă a declarat că nu are, personal, nimic cu actualul lider județean, Mircea Banias, și că, de asemenea, nu crede că ar întâmpina probleme dacă ar face parte din aceeași echipă de conducere. Cu toate acestea, menționăm că, de la propunerea BPN-ului, au trecut mai bine de șapte zile, timp în care Chirilă nu a spus nici "da", nici "nu". Recent reprimit în sânul democrat-liberalilor, Chirilă menține, se pare, un soi de incertitudine cu privire la poziția sa, el refuzând să dea, până în momentul de față, vreo motivație pentru care ezită să se pronunțe.
Tot în cadrul conferinței de ieri, Banias a ținut să sublinieze faptul că "BPJ-ul nu va fi suplimentat și nici nu va suferi modificări indiferent dacă Chirilă va ocupa sau nu această funcție". "Nu știu cine îl tot ține în brațe și, de fapt, nici nu ne prea mai interesează. Până la urmă, noi putem merge mai departe și fără el", a mai afirmat Banias. Nu în ultimul rând, președintele PD-L a afirmat și că, în eventualitatea în care răspunsul lui Chirilă nu va fi unul afirmativ, actualul prim vicepreședinte, și anume Adrian Gheorghiță, va ocupa în continuare această funcție de conducere din cadrul BPJ.