Joi, 04 Iunie 2026

UE și NATO, forțe complementare

de Cuget Liber Marţi, 01 Iulie 2008 317 1 min citire
Președintele Traian Băsescu a declarat, ieri, la Bruxelles, după întrevederea pe care a avut-o cu secretarul general al NATO, că nu va exista o concurență între forța militară a UE și NATO, cele două componente militare fiind complementare.
"Nu va fi o concurență între forța militară a UE și NATO, este o chestiune de planificare. UE trebuie să-și dezvolte noile capacități de garantare a securității. În același timp, o bună cooperare între NATO și UE este cea care va asigura succesul acestei dezvoltări pe care UE și-o dorește", a declarat șeful statului, întrebat care va fi relația între Uniunea Europeană și NATO, în perspectiva dezvoltării propriei componente de securitate și apărare a Uniunii.
Aceeași poziție a fost exprimată și de secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer, care a susținut teza complementarității celor două forțe. Secterarul general al NATO consideră că este important ca evoluția UE în sensul dezvoltării componentei de securitate și apărare să se regăsească pe agenda viitorul Summit NATO  care va avea loc la Strasbourg și Kehl.
Președintele Traian Băsescu a fost prezent luni la Bruxelles, unde a participat, la sediul Alianței Nord-Atlantice, la o întrevedere cu secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer. Tema discuțiilor bilaterale a reprezentat-o ultimul Summit NATO care a avut loc la București, cei doi oficiali apreciind că evenimentul a fost un succes organizatoric, dar și din punct de vedere al deciziilor luate cu acest prilej.
Articolul anterior The number of companies with innovative initiatives up 1.2 percent in Romania in 2004-2006
Articolul următor Iei credit pentru un scuter și plătești înapoi un SUV

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Politică-Administrație

Ultima oră

Titlurile zilei