Duminică, 07 Iunie 2026

Azilele groazei! Bătrâni ținuți în subsolul unui cămin. Oamenii dormeau pe saltele, puse direct pe podea

de Madalina PETRESCU Miercuri, 23 August 2023 250 1 min citire
Azilele groazei! Bătrâni ținuți în subsolul unui cămin. Oamenii dormeau pe saltele, puse direct pe podea
Controalele efectuate la căminele de bătrâni scot la iveală noi situații șocante. 18 bătrâni au fost găsiți în subsolul unui centru pentru persoane vârstnice din Sectorul 4. Polițiștii i-au descoperit pe oamenii găzduiți în aceste condiții mizere în urma unei sesizări anonime la numărul de urgență 112.
La aproximativ o lună de când s-a declanșat uriașul scandal al așa-numitelor „azile ale groazei”, un nou caz alarmant a fost depistat în Capitală, la un cămin de bătrâni din Sectorul 4.
În urma verificărilor efectuate de organele abilitate la azilul de bătrâni ”La Vecinul cel Bun”, din strada Alunișului nr. 199, s-a constatat că 50 de bătrâni trăiau în condiții improprii, informează gandul.ro
Dintre aceștia, 18 erau cazați în subsolul clădirii, dintre care unii dormeau pe saltele, puse direct pe podea. Bătrânii au fost evaluați de medici, care au stabilit că nu este necesară spitalizarea acestora.
Administratorul căminului justifică prezența oamenilor în subsolul clădirii prin faptul că etajele erau în renovare, lucrări care au fost recomandate în urma unui alt control al autorităților competente.
Azilul, care funcționa fără licență, neregulă pentru care autoritățile avizate au și aplicat amenzi la controalele anterioare, a fost închis încă din luna iulie, însă nu au existat soluții pentru relocarea bătrânilor, astfel aceștia au rămas aici.
Potrivit administratorului căminului, demersurile pentru obținerea licenței de funcționare erau în derulare.
Autoritățile abilitate continuă verificările în acest caz.
Taguri
Articolul anterior Spitalul Municipal Mangalia va avea din luna septembrie, şi medic psihiatru
Articolul următor Celine Dion s-ar putea retrage: starea de sănătate a cântăreței s-a deteriorat considerabil

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei