Constanța și Tulcea sunt, până la ora 11.00, sub avertizare cod galben de vânt, care la rafală ajunge la 70 de kilometri pe oră. Pe DN 38 Agigea – Negru Vodă și DN 2A, Hârșova – Ovidiu au fost impuse restricții de tonaj din cauza viscolului.
- Publicitate -
Potrivit avertizării nowcasting transmise de Administrația Națională de Meteorologie, până la ora 11.00 sunt sub avertizare cod galben localități din Constanța și Tulcea, unde vântului ajunge la rafală la 55-70 de kilometri pe oră.
CNAIR a anunțat, pe de altă parte, că există restricții de tonaj (7,5 tone) pe DN 38, Agigea – Negru Vodă (Vamă) și pe DN 2A, Hârșova – Ovidiu, din cauza viscolului. Ninsoarea viscolită reduce vizibilitatea, măsura fiind instituită preventiv pentru a nu se produce accidente rutiere grave sau blocarea traficului de catre autovehiculele de mare tonaj.