Vineri, 05 Iunie 2026

Garda de Mediu a efectuat un nou control în Delta Dunării

de Madalina PETRESCU Marţi, 05 Noiembrie 2024 238 1 min citire
Garda de Mediu a efectuat un nou control în Delta Dunării
Comisarii Gărzii de Mediu au făcut, în perioada 28.10.2024-01.11.2024, un nou control în Delta Dunării pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol şi au descoperit 38 de unelte ilegale de pescuit. De asemenea, s-au identificat lucrări de excavaţii în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării.
”În perioada 28.10.2024-01.11.2024, în baza Planului de Acţiune al Gărzii Naţionale de Mediu, pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol, echipe de comisari din cadrul Comisariatului General cât şi din cadrul Comisariatului Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării au procedat la efectuarea de acţiuni specifice pe linia prevenirii şi combaterii braconajului piscicol. În timpul acţiunilor desfăşurate, au fost identificate şi extrase din abandon în vederea confiscării un număr de 38 de unelte de pescuit ilegale, tip capcane de crustacee”, a transmis, marţi, Garda de Mediu, într-un comunicat de presă.
Potrivit sursei citate, comisarii au verificat inclusiv unele aspecte semnalate într-o sesizare înregistrată în cadrul Gărzii Naţionale de Mediu – Comisariatul General, ocazie cu care au fost identificate fapte privind desfăşurarea de lucrări de excavaţii în Rezervaţia Biosferei Delta Dunării fără acte de reglementare.
”Pentru neconformităţile constatate, au fost aplicate 2 sancţiuni contraventionale-amenzi în cuantum de 20.000 lei pentru persoana fizică care a făcut obiectul verificărilor”, a mai transmis sursa citată.
Potrivit acesteia, ţinând cont de faptul că Rezervaţia Biosferei Delta Dunării este parte integrantă a Reţelei Ecologice Europene Natura 2000, s-a mai constatat şi încălcarea prevederilor Alin. 1, Art. 28 din OUG 57/2007, respectiv “sunt interzise activităţile din perimetrele ariilor naturale protejate sau din vecinătatea acestora care pot să genereze un impact negativ semnificativ asupra speciilor sălbatice şi habitatelor naturale pentru care au fost desemnate, în lipsa actelor de reglementare specifice”.
Comisarii Gărzii de Mediu au întocmit şi transmis către Parchetul de pe lângă Tribunalul Tulcea o sesizare penală.
Taguri
Articolul anterior Nu vă faceţi iluzii! Vaping-ul nu este o modalitate de a renunța la fumat
Articolul următor Scene șocante pe terenul de sport. Un copil de 11 a fost bătut de doi colegi, după o ceartă începută la fotbal, în curtea școlii

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei