Vineri, 05 Iunie 2026

O nouă tranşă de vaccin AstraZeneca vine la Constanţa

de Andreea PERHAIȚĂ Joi, 01 Aprilie 2021 314 < 1 min citire
O nouă tranşă de vaccin AstraZeneca vine la Constanţa
432.000 doze de vaccin AstraZeneca vor ajunge astăzi, 2 aprilie, la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”. Transportul este asigurat de firma producătoare, iar dozele de vaccin vor fi aduse în București pe cale terestră. Dozele vor fi depozitate la Centrul Național de Stocare, iar în perioada următoare vor fi distribuite în centrele regionale existente la nivel național. Centrul Național de Stocare a vaccinurilor împotriva COVID-19 din cadrul Institutului „Cantacuzino” este complet autorizat și avizat de către Autoritatea Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România (ANMDMR), autoritatea națională care are competență în domeniul medicamentului de uz uman.
Până în prezent, în țara noastră au fost recepționate 888.400 de doze produse de compania farmaceutică AstraZeneca, iar începând cu data de 15 februarie, 359.680 de persoane au fost imunizate cu acest tip de vaccin.
Cantitatea livrată României este cea mai mare de până acum, iar alocarea viitoarelor doze de vaccin se va realiza conform calendarului pus la dispoziție de firma producătoare.
Taguri
Articolul anterior Vlad Voiculescu: Primim peste 7 milioane de vaccinuri în următoarele două luni
Articolul următor Magazine închise la ora 18 şi restricţii de circulaţie după ora 20, în mai multe localităţi din judeţ

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei