Aproximativ 1.200 de sindicaliști din administrația publică, sănătate, industria petrolieră, finanțe, agricultură și poliție afiliate la Cartel Alfa vor protesta, astăzi, între orele 13,00 și 15,00 în fața Prefecturii Constanța.
- Publicitate -
Uniunea Sindicală Teritorială a CNS Cartel Alfa, filiala Constanța, a informat, în urmă cu câteva zile, prin intermediul unui comunicat de presă, că având în vedere programul acțiunilor de protest anunțate de Confederația Națională Sindicală a Cartel Alfa și, de asemenea, deciziile luate în cadrul Consiliului de Coordonare, s-a hotărât ca, la nivelul județului Constanța, peste o mie de oameni să ia parte la mitingul ce va avea loc, astăzi, în fața Prefecturii Constanța.
În ceea ce privește revendicările acțiunilor de protest anunțate, acestea sunt, așa cum se arată în același comunicat, modificarea legii pensiilor, salariul minim garantat în valoare de 705 lei, precum și legea de salarizare unitară din sectorul bugetar.