Duminică, 07 Iunie 2026

Peste 2,7 miliarde de lei virați în aprilie pentru alocații și sprijin social

de Mirabela ȘERBĂNESCU Vineri, 22 Mai 2026 65 < 1 min citire
Peste 2,7 miliarde de lei virați în aprilie pentru alocații și sprijin social
În luna aprilie, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS) a finalizat transferul fondurilor destinate sprijinului social, suma totală ridicându-se la peste 2,7 miliarde de lei, distribuită către milioane de beneficiari din întreaga țară.
Banii au fost direcționați către mai multe categorii de sprijin, în funcție de tipul beneficiului social. Cea mai mare parte a sumelor a fost alocată alocațiilor pentru copii, care au depășit 1,2 miliarde de lei, urmate de indemnizațiile pentru creșterea copilului, în valoare de aproximativ 578 de milioane de lei.
De asemenea, aproape 193 de milioane de lei au fost virați pentru venitul minim de incluziune, iar alte fonduri importante au fost direcționate către persoane cu dizabilități și familii aflate în situații vulnerabile.
Plățile au fost efectuate conform calendarului stabilit, fie prin mandat poștal, fie prin transfer bancar, astfel încât beneficiarii să își primească sumele fără întârzieri.
Taguri
Articolul anterior O femeie și-a pierdut viața după ce a căzut de pe podul de la Medgidia
Articolul următor Delegație oficială a Republicii Elene, în vizită la Constanța în cadrul Zilelor Constanței 2026

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei