Cu prilejul Zilei Mondiale a Apei, ce va fi sărbătorită în întreaga lume pe 22 martie, Secretariatul Tehnic Permanent al Comitetului de Bazin Dobrogea Litoral a organizat astăzi un workshop cu tema "Apa și securitate alimentară", având ca oaspeți membri ai instituțiilor Comitetului de Bazin, dar și alți invitați.
- Publicitate -
Participanții au discutat pe tema protejării resurselor de apă. Dr. Simona Ghiță, lector universitar la Universitatea Maritimă Constanța a prezentat lucrarea "Implicarea comunităților locale și a instituțiilor în dezvoltarea zonelor pescărești". Dacian Teodorescu, hidrolog la Administrația Bazinală de Apă "Dobrogea Litoral" a susținut lucrarea "Planul pentru prevenirea, protecția și diminuarea efectelor inundațiilor în spațiul hidrografic Dobrogea - Litoral", iar Daniela Popescu, șef serviciu GMPRA la ABADL a prezentat lucrarea "Monitoringul și protecția resurselor de apă".
Ședința a fost prezidată de Pulbere, director managementul resurselor de apă din cadrul ABDL și i-a mai avut ca invitați pe Mihail Costache, reprezentant al Ministerului Mediului și Pădurilor, reprezentanți ai Instituției Prefectului Județului Constanța, Primăriei Municipiului Tulcea, Primăriei Orașului Cernavodă, Agenției pentru Protecția Mediului Constanța, Centrale Nuclearo-Electrice Cernavodă, organizației nonguvernamentale "Mare Nostrum", ai Corpului Voluntarilor Gărzii Naționale de Mediu, etc.