Vineri, 05 Iunie 2026

Rata șomajului a ajuns la 2,98 %

de Mirabela ȘERBĂNESCU Vineri, 28 Februarie 2020 180 29 sec citire
Rata șomajului a ajuns la 2,98 %
Sursa foto: Turnul Sfatului
La sfârșitul lunii ianuarie 2020, rata șomajului înregistrat la nivel național a fost de 2,98%, mai mare cu 0,01pp decât cea din luna anterioară și cu 0,34 pp mai mică decât cea din luna ianuarie a anului 2019.
Numărul total de șomeri la finele lunii ianuarie, de 258.917 de persoane, a crescut cu 1.052 persoane față de cel de la finele lunii anterioare.
Din totalul șomerilor înregistrați, 59.078 au fost șomeri indemnizați și 199.839 neindemnizați. Numărul șomerilor indemnizați a crescut cu 742 persoane, iar numărul șomerilor neindemnizați a crescut cu 310 persoane față de luna precedentă.
Taguri
Articolul anterior Bani pentru debirocratizarea și digitalizarea serviciilor oferite angajatorilor și șomerilor
Articolul următor Un contraamiral a fost trecut în rezervă. Echipajele i-au prezentat onorul!

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Social

Ultima oră

Titlurile zilei