A murit Adrian Borțică, multiplu campion la automobilism

de Cuget Liber Sâmbătă, 11 Septembrie 2021 662
Lumea automobilismului din România este în doliu. Adrian Borțică, multiplul campion de viteză în coastă la istorice și la viteză pe circuit pentru automobile istorice, a murit, sâmbătă, la vârsta de 61 de ani, în urma unei lungi suferințe.

De peste 10 ani licențiat FRAS, perioadă în care a participat la zeci de curse dedicate automobilelor istorice, Adrian Borțică era un iubitor al motorsportului și în ultima perioadă a concurat la bordul unui BMW 1602.

Ultima sa participare în Campionatul Național de Viteză în Coastă a fost în vara acestui an, la runda de pe Transalpina.

În ultimele sezoane, Adrian Borțică a fost un abonat la podiumurile campionatelor de istorice la care concura. În 2019, el a devenit campion la clasa A2+B2 și a terminat pe locul 3 la generalul dedicat de la viteză în coastă.

“Drum lin spre ceruri, Adrian! Condoleanțe familiei!”, a transmis Federația Română de Automobilism Sportiv.