Alexandra Dulgheru și Raluca Olaru - out de la Australian Open

de Sorin MIHALACHE Marţi, 19 Ianuarie 2010 626
Jucătoarele românce de tenis Alexandra Dulgheru și Raluca Olaru au fost învinse în partidele disputate ieri, contând pentru manșa inaugurală a Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, care se desfășoară, în această perioadă, la Melbourne. Alexandra Dulgheru a fost eliminată de Yanina Wickmayer, semifinalista de anul trecut de la US Open, după un meci dramatic, care a durat trei ore și 19 minute și care a fost întrerupt în mai multe rânduri, din cauza ploii. Belgianca s-a impus în trei seturi, scor 6-1, 5-7, 10-8. Prezentă în premieră la Australian Open, Alexandra s-a înscris și în proba de dublu, având-o ca parteneră pe Edina Gallovits. În turul inaugural, cele două românce le vor avea ca adversare pe Carly Gullickson (SUA) și Vladimira Uhlirova (Cehia). Raluca Olaru a fost învinsă de Kateryna Bondarenko (Ucraina, cap de serie nr. 30), scor 2-6, 6-7, românca intrându-și în ritm abia în setul secund, pierdut însă la tie-break. Pentru prezența în primul tur, româncele au primit câte 19.500 de dolari australieni. Altfel, nicio surpriză în prima zi a turneului masculin de la Melbourne, favoriții Rafael Nadal, Andy Murray, Andy Roddick și Juan Martin Del Potro calificându-se fără probleme în turul secund. *** Cu un total de 905 puncte, tenismanul român Victor Hănescu se menține pe locul 47 în clasamentul ATP, dat publicității, ieri. Victor Crivoi a urcat două poziții și ocupă locul 121, cu 445 puncte, iar Adrian Ungur a coborât două trepte, pe 181, cu 269 de puncte. În ierarhia de dublu, cel mai bine clasat jucător român este constănțeanul Horia Tecău - locul 38 (1.711 puncte, în urcare opt poziții).