Andrei Rațiu a devenit matematic Tricolorul Anului 2025, în cadrul concursului organizat de FRF.
- Publicitate -
Andrei Rațiu și-a adjudecat trofeul suprem după ce a fost votat de suporteri „tricolorul lunii noiembrie” și a ajuns la 3 astfel de trofee în 2025, plus alte două podiumuri. A fost urmat de Dennis Man și Darius Olaru în preferințele suporterilor. Astfel, fundașul naționalei României a ajuns la 39 de puncte în clasamentul anual și nu mai poate fi detronat, scrie frf.ro.
Andrei Rațiu, de 27 de ani, a fost o piesă de bază la Echipa Națională și în acest an. A fost integralist în toate cele 8 meciuri oficiale disputate de tricolori în 2025.
El a și marcat cel de-al doilea său gol în tricoul naționalei în victoria, scor 7-1 cu San Marino, și a oferit un assist în duelul cu Austria, de la Viena. De asemenea, Andrei a purtat banderola de căpitan a României în meciul cu Cipru de pe teren propriu.
FRF notează că Rațiu a strălucit și în tricoul lui Rayo Vallecano.
Pe locul 2 în clasamentul „Tricolorul Anului 2025” se află Dennis Man, în timp ce locul 3 este împărțit de Ianis Hagi și Ștefan Târnovanu. Ierarhia finală va fi stabilită în urma ultimului concurs al anului, din luna decembrie.
Clasamentul actual „Tricolorul Anului 2025”:
Andrei Rațiu – 39
Dennis Man – 26
Ianis Hagi, Ștefan Târnovanu – 16
Alex Mitriță – 15
Louis Munteanu, Daniel Bîrligea – 12
Nicolae Stanciu, Ștefan Baiaram, Denis Drăguș – 10
Horațiu Moldovan, Darius Olaru – 6
Adrian Șut, Ianis Stoica, Florin Tănase, Ionuț Radu – 3.