Pugiliștii constănțeni care au cucerit medalii în acest an vor fi premiați duminică, într-o festivitate care va avea loc la Complexul Sportiv "Tomis", eveniment în cadrul căruia va fi marcată și retragerea din activitate a antrenorului Aurel Simionescu, a declarat, pentru "Cuget Liber", arbitrul AIBA Toma Matei, președintele Asociației Județene de Box Constanța.
- Publicitate -
Tehnician, ultima dată, la BC Adan, Simionescu l-a descoperit și șlefuit, la BC Mira Constanța, pe Ionuț Gheorghe, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atena, din anul 2000.
Evenimentul de duminică începe la ora 11 și se intitulează "Gala medaliaților 2009", iar spectatorii vor avea parte și de meciuri de box între cei care au urcat pe podium la întrecerile naționale ale acestui an. Premierea o vor face DSJ Constanța și AJB.