Angela Moroșanu a obținut un excepțional loc secund în proba de 400 m garduri din cadrul concursului atletic pentru Liga de diamant de la Shanghai, de sâmbătă, reușind cel mai bun timp din carieră - 53"85/100. De altfel, această performanță este a doua cea mai bună din acest an și depășește cu mult baremul A pentru calificarea la Mondialele de la Moscova (10-18 august), care a fost stabilit la 55"40/100, transmite Agerpres.ro.
- Publicitate -
Proba a fost câștigată de atleta cehă Zuzana Hejnova, care a stabilit cu această ocazie cea mai bună performanță mondială a sezonului - 53"79/100, în timp ce pe locul 3 s-a situat Yadisleidis Pedroso, din Cuba, și ea cu record personal - 54"54/100.
În debutul reuniunii de la Shanghai, o altă atletă româncă, invitată la cel mai puternic și bine dotat valoric și financiar circuit atletic, aruncătoarea de greutate Anca Heltne s-a situat pe un meritoriu loc 5, din zece concurente, cu 18,02 m.