Sâmbătă, 06 Iunie 2026

La tenis de masă, LPS - Farul are 13 sportivi în clasamentele seniorilor Cristina Hârâci a încheiat anul 2009 pe primul loc în România

de Marian BOCAI Joi, 21 Ianuarie 2010 565 1 min citire
Clasamentul senioarelor întocmit de Federația Română de Tenis de Masă, la 31 decembrie 2009, o are în frunte pe constănțeanca Cristina Hârâci, de la LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul. S-au luat în considerare rezultatele de la Campionatul Național (pe echipe și individual) și Top 12, Cristina, cu prezențe în toate aceste întreceri, acumulând 562 de puncte.
LPS - Farul a avut o prezență solidă în primele 15 clasate, unde au acces cinci sportive. Hârâci a fost urmată de Eliza Samara - locul 4 (480 de puncte), valoroasa jucătoare neparticipând însă decât la Naționalele individuale și la Top 12, unde a obținut punctaje excelente - 300, respectiv 180, cele mai mari dintre toate cele 117 sportive din top.
Următoarele constănțence din clasament sunt: Ioana Ghemeș - poziția a cincea (440 p), Andreea Filip - 12 (237 p) și Ana-Maria Sebe - 13 (234 p).
La masculin, cel mai bine clasat constănțean este Lucian Munteanu - locul 14 (209 puncte), după care urmează Bogdan Simion - 18 (170 p), Sorin Săbăngeanu - 38 (106 p), Nicușor Dincă - 111 (29 p), George Stere - 124 (24 p), Ovidiu Giurescu - 168 (10 p) și tinerii Tiberiu Marga - 183 (6 p) și Andrei Dobre - 184 (5 p). În clasament, au intrat 204 tenismeni.
Antrenorii sportivilor de la LPS - Farul sunt Viorel Filimon, Liliana Sebe și Stelian Hașoti.
FRTM a mai anunțat că Top 12 de seniori se organizează la Constanța, pe 13 și 14 februarie. Ședința tehnică va avea loc în sala de la LPS, vineri, 12 februa-rie. Ora de start a concursului va fi 9.
Taguri
Articolul anterior FC Vaslui a transferat un atacant din Honduras
Articolul următor Farul transferă doi jucători de la Ceahlăul

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei