Cristina Toma, a cincea la Mondiale

de Marian BOCAI Vineri, 11 Iulie 2008 254
Atleta constănțeană Cristina Toma a ocupat, aseară, locul cinci în finala probei de triplusalt a Campionatului Mondial de juniori de la Bydgoszsz (Polonia), egalând cea mai bună performanță a Constanței la întrecere de până acum. Ana-Maria Greceanu (LPS "Nicolae Rotaru" CSS - Farul; antrenoare, Stana Mihăilescu) a fost a cincea la 10 km marș, iar aseară a venit rândul Cristinei Toma (CSS1 - Farul; Lenuța Dragomir) să ocupe aceeași poziție, în finala de 12 de la triplusalt, cu o performanță de 13,40 m, inferioară cu 1 cm celei din calificări. În ordine, Cristina a sărit 13,34 m, 13,05 m, 13,40 m, 13,31 m și 13,27 m, a patra încercare din cele șase fiind nereușită. Campioană a devenit cubaneza Dailenys Alcantara, cu 14,25 m, după ea clasându-se o altă cubaneză (13,85 m), o grecoaică (13,74 m) și o ucraineancă (13,61 m). Ieri a concurat și Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - Farul; antrenoare, Cristina Manea), dar nu a reușit să se califice în finala probei de 200 m. Andreea a trecut de serii, unde a scos timpul de 24,14 s, cu care s-a clasat pe locul doi în grupa sa, dar în semifinale a fost, cu 24,00 s, doar a șasea din șapte participante, poziție care nu i-a adus accesul între cele opt finaliste. Pentru finală, s-au calificat primele două atlete din cele trei serii plus alte două fete cu cei mai buni timpi, în afara celor șase, ambele fiind din seria Andreei. Ultima dintre acestea care a prins finala a scos 23,68 s. Dacă se califica în finală, Andreea Ogrăzeanu evolua în această seară. Tot astazi, Ogrăzeanu intră în seriile ștafetei de 4X100 m, evoluând în același timp, tot în serii, la 110 m garduri, dintre constănțeni, Florin Drăghici (Dinamo - Farul) și Paraschiv Eftimie (Farul).