Marți, 23 Iunie 2026

David Gerard a selecționat 36 de jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup

de Mircea GHIȚĂ Marţi, 23 Iunie 2026 24 < 1 min citire
David Gerard a selecționat 36 de jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup
Antrenorul echipei naționale de rugby a României, David Gerard, a selecționat 36 jucători în lotul extins pentru World Rugby Nations Cup, prima ediție a competiției ce va debuta în America de Sud în luna iulie, a anunțat Federația Română de Rugby.
Pentru Nations Cup, staff-ul tehnic a stabilit lotul care se reunește luni la București, în stagiul de pregătire fiind selecționați 36 de sportivi, doi dintre aceștia în premieră: Alexandru Colev, de la CSM Știința Baia Mare, și Iacopo Bianchi, de la Zebre Parma.
Căpitanul echipei este Cristi Boboc, iar vicecăpitani, Vlad Neculau și Marius Simionescu. 
„Stejarii” se vor antrena la București până vineri, 26 iunie, când vor pleca spre Chile.
 
Această Nations Cup va ajuta toate echipele să pregătească viitorul și Cupa Mondială din 2027. Vom înfrunta trei echipe puternice care se află în fața noastră în clasamentul mondial. Desigur că va fi greu, dar abia aștept să-i văd pe jucătorii noștri înfruntând Chile, Uruguay și Samoa", a declarat antrenorul David Gerard. 
Taguri
Articolul anterior Cicliștii de la CSM Constanța, pe podium la Campionatul Național de la Ocna Sibiului
Articolul următor Juniorii de la CS Sparta Techirghiol au primit tricourile de campioni

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Alte știri din sectiunea Sport

Ultima oră

Titlurile zilei